Hipoterapie

Hipoterapie je rehabilitační metoda a obor hiporehabilitace využívající přirozenou mechaniku pohybu koně, která poskytuje jedinečný několikarozměrný rytmický pohyb, dopředu/dozadu, nahoru/dolů, do stran, ale také přenos impulsů při zapojovaní svalů hřbetu koně. Hipoterapie poskytuje komplexní senzorickou stimulaci, která přímo ovlivní motorické chování klienta aktivací všech úrovní CNS.

Kůň má velmi podobný pohybový stereotyp chůze jako člověk. Posazením klienta na koně dochází ke splynutí pánve se hřbetem koně, přenosu pohybů, které aktivují veškeré reflexní mechanismy nutné k chůzi. Přes pánev klienta se tyto pohyby přenášejí do celého těla, trupu, šíje, hlavy a horních končetin. Veškerá stimulace je navíc podporována jedinečným rytmickým pohybem koně. Při kontaktu s koněm se také velmi zvýší aktivita všech smyslů, hmat, čich, sluch… Jednou z největších výhod hipoterapie je, že pacienty baví. Je to jedna z mála rehabilitací, která probíhá mimo nemocniční prostředí. Klient navazuje kontakty s dalšími lidmi, ale především se živými zvířaty, což je pro mnohé úplná novinka a hlavně zábava. Díky tomu je hipoterapie velmi oblíbenou a účinnou rehabilitací.

Hipoterapie je vhodná pro pacienty již od 2 měsíců. Není omezena věkem, pouze hmotností jezdce. Váhový limit je 45 kg. Je velmi účinná u pacientů postiženými dětskou mozkovou obrnou, svalovou atrofií, hypotonií, autismem, Downovým syndromem, ADHD, opožděným vývojem a dalšími poruchami tělesnými i psychickými. Délka terapeutické jednotky je 30 minut. Samotné ježdění probíhá přibližně 15–20 minut.

Reference

Anonym

★★★★★

Hiporehabilitace Brno je úžasné místo. Trochu máte pocit, že jste přijeli na konec světa, klid, příroda, zvířata. Chci poděkovat paní Horké a celému týmu za výbornou práci, skvělý přístup a hlavně výsledky, které se u nás dostavily. Koníci nám moc pomohli a určitě je každému doporučuji!

Paní Komárková

★★★★★

Hipoterapie je pro syna úžasným zážitkem, který mu pomáhá relaxovat a zároveň jej skvěle rozvíjí. Paní terapeutka má naprosto dokonalý přístup a obrovskou empatii. Děkuji, že tu jste a děláte tuto úžasně přínosnou práci. Vždy od vás odjíždíme nabití energií.

Petr Ždánský

★★★★★

Od první návštěvy bylo jasné, že se zde v lesích ukrývají lidé se srdcem na pravém místě a svou práci dělají s láskou tak, aby dětem pomohli s jejich nelehkým údělem a dostali je zpět do života. Děkuji.

Monika Pelcová

★★★★★

Areál je v nádherném prostředí, vždy nás návštěva „nakopne“ do dalších dnů. Děti si jízdu užívají. Na první pohled je jasné, že celý tým svou „práci“ miluje a vše dělá srdcem. A děkujeme paní Petře za její úžasné nápady, které nás posouvají vpřed :-)

Dagmar Sítařová Bočková

★★★★★

Profesionální, přitom lidský a individuální přístup. Naše děti to zde milují. Vřele doporučuji. Jak už zde bylo řečeno, nejde "jen" o "povožení" se na koni, paní Petra s klientem vytrvale pracuje, staršímu dítěti například zadává i cviky, pokud je potřeba, předkládá cvik i mimo koně, jedná se z mého pohledu skutečně o rehabilitaci a komplexní pohled na člověka. Mladšímu dítěti zase paní Petra kontroluje správné držení, které nenásilně koriguje. Zaměstnanci, zvířata, prostředí… vše zde tak krásně pospolu, dohromady funguje. Doporučuji a všem z Hiporehabilitace Brno moc děkuji.

Viky s mamkou Míšou

★★★★★

Paní Petra a celý tým jsou úžasní lidé na svém místě.

Svou „práci“ mají jako poslání a podle toho to i vypadá.

Jezdíme sem moc rádi a všem hiporehabilitace moooc doporučujme.

Novotní

★★★★★

My jsme zde vždy spokojení za každého počasí. Je nám vyhověno při každém požadavku, a když to nejde, ne nám to vysvětleno. Patří dík všem, kdo zde přikládají ruku k dílu. Jde vám to moc dobře a je cítit, že do toho dáváte srdce. Je tu prostě fajn. Díky

Monika Pelcová

★★★★★

Areál je v nádherném prostředí, vždy nás návštěva „nakopne“ do dalších dnů. Děti si jízdu užívají. Na první pohled je jasné, že celý tým svou „práci“ miluje a vše dělá srdcem. A děkujeme paní Petře za její úžasné nápady, které nás posouvají vpřed :-)

Jana Kovaříková

★★★★★

Prošli jsme hodně hipoterapií a nyní chodíme sem k Petře a jsme za to moc rádi. Nejen, že mají úžasné a spokojené koně, unikátní antialergickou tréninkovou halu a prostorné výběhy pro koně, výborně se o ně starají, mají s nimi skvělý vztah, ale hlavně o hiporehabilitaci skutečně něco vědí. Petra je největší profík v tomto oboru co znám, pracuje s postiženými dětmi, autisty a dětmi, které mají problémy s motorikou. Ve spolupráci s doktory vždy najde nejoptimálnější metodu jak danému dítěti pomoct. Není to jen vožení na koních, jako jinde, je to o přesně zacíleném tréninku určitých partií v kombinaci s využitím blahodárné uklidňující energie koně. Děti tam chodí moc rády a pomáhá jim to.
Moje dcera se tam vždy moc těší. Prostředí v areálu je balzám na duši.

Takový přístup jako Hiporehabilitace Brno nemá nikdo jiný, je to kombinace profesionality, zkušenosti ze zahraničí a obrovského porozumění a laskavosti ♡

Moc doporučuji!!!